wywiad

Ważne przemówienie, wywiad lub wystąpienie przed kamerą - każda z tych rzeczy potrafi nas bardzo zestresować. Krótki oddech i myśli błąkające się po naszej głowie wcale nam nie pomagają. A wystarczy zachować spokój i systematyke wypowiedzi :). Wystarczy.... Myślicie, że łatwo powiedzieć, ale mówię z pełną świadomością, że łatwo również wykonać :)

1. Pomyśl o czym będziesz mówić i bądź konsekwentny. Ułóż kolejność, zapisz hasłami i trzymaj się tego. Rozkładaj karty z pełną konsekwencją. Zaplanuj swój cel wypowiedzi i nie daj zejść z tenatu (chyba że okaże się być zgodny z twoim głównym celem)

2. Skończ swoją myśl i oczekuj kolejnego pytania. Cisza po wypowiedzi nie powinna kłopotać Ciebie, tylko dziennikarza zadającego pytania.

3. Oddech, pauza, zebranie myśli to są naturalne reakcje człowieka. Nie ucz się tekstu na pamięć, nie staraj się powiedzieć wszystkiego na jednym oddechu, nie goń ku końcowi. Spokojny ton i oddech będą naturalnie ciebie wspierać. Czas na zebranie myśli to doskonały sojusznik podczas niespodziewanego pytania.

4. Nie wiem, ale się dowiem brzmi zawsze lepiej niż nie potwierdzone informacje.

5. Pamiętaj, że obie strony dążą do tego samego celu - dobrego materiału. Dobra atmosfera zaowocuje lepszym materiałem. Poznaj wcześniej redaktora, jego wydawnictwo, jego materiały. Zapytaj na czym mu zależy i zastanów się jak możesz mu to pomóc osiągnąć. Pamiętaj jednak, że podczas rozmowy nie ma tzw. '' off record ''. Nie zdradzaj dziennikarzowi informacji, które mają pozostać tajemnicą zakładu. Nawet jeśli powiesz mu je w tajemnicy, nie zagwarantujesz tym, że tajemnicą pozostaną.

To tylko kilka drobnych rad od których zawsze zaczynam moja prace z wami i dzięki którym często łatwiej jest nam sformułować konkretny i jasny komunikat mediowy.